Brak otwartych kwalifikacji! Duże zmiany przed Perfect World Shanghai Major 2024

 

Taka informacja to nie tylko szok dla wszystkich fanów Counter-Strike’a 2, ale przede wszystkim dla zawodników i organizacji esportowych. Perfect World, czyli firma wydająca CS’a w Chinach i organizator kolejnego Majora, który odbędzie się w Szanghaju poinformowała, iż dobrze znane z poprzednich turniejów tej rangi otwarte kwalifikacje zostają usunięte z harmonogramu rozgrywek.

Czy są jakieś słowa wyjaśnienia? Co to dokładnie oznacza w kontekście samych graczy i drużyn, do których przynależą? Informacje są delikatnie enigmatyczne, choć nie da się ukryć, że zdradzają dokładnie cały plan, jaki organizatorzy tegorocznego Majora przewidzieli dla uczestników. Niestety, nie będzie to łatwa przeprawa i najpewniej nie zobaczymy już przypadkowych drużyn, które miały udany występ w kwalifikacjach gwarantujące im miejsce na turnieju RMR.

 

Otwarte kwalifikacje do Majora w Szanghaju usunięte

Na bardzo drastyczny krok zdecydował się organizator Perfect World Shanghai Major 2024, czyli Majora w Counter-Strike 2, który odbędzie się w Chinach. Drastyczny z tego punktu widzenia, że wprowadza nieoczekiwane zmiany, na które większość graczy nie była gotowa, które jednocześnie przekreślają szansę na udział w najważniejszej imprezie takich zespołów jak “mixy”, grupa znajomych czy po prostu garstka zawodników, która zebrała się tylko po to, aby spróbować swoich szans w kwalifikacjach. Otwarte kwalifikacje są już przeszłością, a żeby móc zakwalifikować się do Majora trzeba będzie przejść inną drogę, jaką?

Od teraz miejsce na turnieju RMR lub w zamkniętych kwalifikacjach determinowane będzie na podstawie regionalnych rankingów Valve. Co to oznacza? Drużyny będą musiały trzymać wysoki poziom i walczyć przez cały sezon, aby utrzymać jak najwyższe miejsce w rankingu. Jeśli zespół nie będzie wystarczająco solidny, nie dostanie się do dalszej fazy, a co mogło się wydarzyć podczas poprzedniego systemu rozgrywek.

Tutaj jedynym wyjątkiem jest Azja, gdzie odbędą się otwarte kwalifikacje, ponieważ bezpośrednio z rankingu będzie zbyt mało drużyn, aby obsadzić całe zamknięte kwalifikacje.

Nie będzie także zaproszeń do turnieju RMR na podstawie występu w poprzednim turnieju rangi Major (faza eliminacji). Wszystkie zespoły brane będą stricte z rankingu, więc nie będzie przewagi ze względu na wysoką pozycję przy okazji ostatniego wydarzenia. Poza Azją, wszystkie inne regiony pozbawione będą otwartych kwalifikacji, a jest to Europa, Ameryka Północna i Ameryka Południowa.

Zmiany pojawiły się także w samym sposobie przeprowadzania RMR. Do tej pory turnieje te odbywały się w różnych krajach, ale adekwatnych do regionu. Tegoroczna edycja będzie pierwszą, gdzie wszystkie drużyny przylecą do Szanghaju na turniej RMR i najlepsze zostaną już tam bezpośrednio na główną fazę Majora.

Samych zmian jest całkiem sporo i widać już po komentarzach, że nie do końca podobają się wszystkim graczom i kibicom. Przede wszystkim zabiera to możliwość awansu przypadkowej drużynie (co ma swoje plusy i minusy), a na slot w RMR lub zamkniętych kwalifikacjach trzeba będzie pracować cały sezon. Zobaczymy, jak finalnie przełoży się to na całego Majora, bowiem ten rozpocznie się dopiero pod koniec roku, w listopadzie 2024.