Czym jest Pick'Em Challenge i jak stawiać swoje typy?
Przy okazji każdej imprezy rangi Major w CS:GO pojawia się specjalne wyzwanie dla wszystkich graczy, polegające na typowaniu zwycięzców poszczególnych faz lub pojedynczych meczów. Po wykupieniu dostępu w postaci przepustki, mamy możliwość obstawienia zespołów, które awansują do kolejnych etapów.
Jest to także jedyna okazja - nie wliczając zakupu z rynku Steam - na pozyskanie pamiątkowych skrzynek z map, na których rozgrywane były “majorowe” spotkania. Aby zdobyć ich maksymalną ilość (w tym przypadku mowa o trzech sztukach), musimy być bezbłędni w obsadzeniu najlepszych ekip, gdyż tylko poprawnie wykonane zadania upoważnią nas do odebrania 3. żetonów, które pozwalą na wymianę na skrzynie ze skinami.
Pick’Em Challenge to formuła, która towarzyszy nam od lat w niezmiennie tym samym wydaniu. Wydarzenie jest aktywowane tylko i wyłącznie na turniejach sponsorowanych przez Valve i pojawia się na krótko przed pierwszą fazą Challengers. W tym roku aktualizacja z tym dodatkiem pojawiła się niecały tydzień przed pierwszym meczem, a więc jest sporo czasu, aby zastanowić się nad swoimi typami.
Pick’Em dostępny jest tylko dla graczy, którzy wykupią tzw. Viewer Pass, czyli specjalną przepustkę. Tańsza, podstawowa wersja kosztuje 45,95 zł, z kolei opcja droższa, zawierająca 3 gratisowe żetony, to wydatek rzędu 82,50 zł. Po jej aktywowaniu możemy przejść bezpośrednio do zabawy z typowaniem.
Na naszym ekranie ukaże się pusta plansza, na której musimy umieścić wyselekcjonowane przez nas drużyny. Widzimy 2 wyróżniające się pola u góry i 7 mniejszych pod spodem. Po zakończeniu każdego z etapów nasze obstawianie będzie automatycznie podsumowane i na jego podstawie ulepszymy żeton Majora.
Kupując przepustkę Majora w Antwerpii otrzymujemy także specjalny żeton Antwerp 2022. Dostajemy go w wersji brązowej, a jest możliwy do polepszenia jakości do srebrnej, złotej i diamentowej. Najlepszą edycję uzyskamy za poprawne wykonanie wszystkich zadań. Należą do nich:
- Aktywacja żetonu Antwerp 2022
- Umieszczenie wszystkich 9 typów w fazie Challengers
- Uzyskanie 5 poprawnych typów w fazie Challengers
- Umieszczenie wszystkich 9 typów w fazie Legends
- Uzyskanie 5 poprawnych typów w fazie Legend
- Umieszczenie wszystkich 7 typów w fazie Mistrzów
- Uzyskanie 2 poprawnych typów w ćwierćfinałach
- Uzyskanie 1 poprawnego typu w półfinale
- Poprawne wytypowanie zwycięzcy Majora
Jak obstawić i na kogo?
Obstawianie w Pick’Em Challenge jest banalnie proste, jednak musimy pamiętać, że mamy bardzo ograniczony czas. Typowanie kończy się w momencie rozpoczęcia danej fazy, co w przypadku późniejszych etapów będzie niezwykle krótkim odstępem.
Swoje ulubione drużyny lub takie, którym przewidujemy dalszą grę umieszczamy na planszy za pomocą przeciągnięcia loga zespołu na puste pole:
Po ustaleniu wszystkich drużyn zapisujemy nasze typy poprzez kliknięcie zielonego guzika na dole i pozostaje nam już tylko czekać na rozstrzygnięcie meczów.
Trudniejsza kwestia tyczy się samych zespołów, które warto wziąć pod uwagę w naszym Pick’Emie. Musimy pamiętać, że zadanie na tę pierwszą fazę to 5 poprawnych “pick’ów”. Najlepszą strategią jest zatem umieszczenie tzw. “pewniaków”, czyli drużyn, które mają największą szansę na awans, na samym dole. Dzięki temu niezależnie od uzyskanego bilansu, jeśli uda im się przejść dalej - otrzymujemy punkt. Jeśli umieścimy przy bilansie 3-0 np. G2, a oni awansują do kolejnego etapu z bilansem 3-1 - nie dostajemy nic. Z kolei dodanie G2 na dolną część Pick’Ema spowoduje, że nawet bilans 3-2 gwarantuje nam punkt w naszej zabawie. Dla zmaksymalizowania szans na powodzenie warto zatem na samym dole dodać drużyny, których awansu jesteśmy niemal pewni. To pozwoli na spokojne uzyskanie wymaganej liczby punktów - o ile nasze typy okażą się poprawne. Przy okienkach 3-0 i 0-3 możemy lekko pofantazjować i spróbować pobawić się w zgadywanie. Każdy mecz może okazać się zaskoczeniem, jednak ekipę, która nie wygra ani jednego spotkania można dość łatwo wydedukować. Zdecydowanie ciężej jest trafić drużynę, która nie popełni żadnego błędu, bowiem nawet najlepsza piątka z całego zestawienia może się potknąć w pierwszej fazie, a finalnie wygrać całego Majora.
Powyższe zdjęcie można potraktować jako wskazówkę przy wyborze idealnego zestawienia w Pick’Em Challenge. Na dole umieściłem drużyny, które z założenia powinny bezproblemowo przejść pierwszą część Majora w Antwerpii. Na wyniku 0-3 postawiłem drużynę kompletnie nową, która nie ma wielkiego dorobku i będzie jej niesamowicie ciężko uzyskać pozytywny rezultat. Z kolei na typ 3-0 dałem zespół, który przeszedł niesamowitą drogę do tego miejsca i jest spora szansa, że będzie czarnym koniem tego turnieju.
Na sam koniec pamiętajcie - wszystkie typy powinny być waszym subiektywnym wyborem. Obstawiajcie tak, jak podpowiada wam rozum, ponieważ ostatecznie jest to tylko i wyłącznie zabawa.