Ile osób gra w CS:GO? Statystyki z bazy danych Steam
Counter-Strike: Global Offensive to gra, która wciąga jak żadna inna. O jej popularności decydują nie tylko liczby, a przede wszystkim długoletnia tradycja, do której fani serii od Valve są przywiązani. Niejednokrotnie wracają do zabawy po długiej przerwie z sentymentem, wszak początki z CS-em sięgają ich beztroskiego, dziecięcego czasu.
Wahania związane z zainteresowaniem FPS-a uwarunkowane są wieloma czynnikami. Jednym z nich jest chociażby pora roku - jedna bardziej sprzyja spędzaniu czasu przed komputerem, inna niekoniecznie. Na popularność składa się także konkurencja wśród podobnych gier tego gatunku, lecz od wielu, wielu lat żadne studio gier nie było w stanie stworzyć na tyle dobrego produktu, aby przebił się do mainstreamu, wygryzając dziecko od Valve. Coraz bardziej w oczach zagorzałych maniaków CS:GO zyskuje VALORANT - gra od twórców League of Legends, która faktycznie postawiła zdecydowane kroki na scenie esportowej. Jest to jednak na ten moment jedyna alternatywa, która mimo wszystko liczbami - póki co - nie dorównuje strzelance Gabe’a Newella.
Wszystko to sprowadza się do tego, że gdy nie ma w co grać, część społeczności wraca do kultowego CS-a. To w ostatecznym rozrachunku przekłada się na interesujące statystyki, które w ostatnich latach znacznie się powiększyły. Wpływ na wzrost graczy online miała również pandemia koronawirusa, która przez długie miesiące trzymała większość ludzi w zamkniętych pomieszczeniach. A co można robić ze znajomymi, kiedy nie możemy się z nimi spotkać? Oczywiście zagrać w ciekawą grę.
Kawał dobrej roboty zrobiły także wielkie turnieje CS:GO, które ściągnęły przed ekrany miliony użytkowników. Chcąc nie chcąc część z nich musiała po obejrzeniu wydarzenia pobrać grę i spróbować na własnej skórze jak to jest. Dodatkowym czynnikiem są liczne aktualizacje i nowe operacje, które podbijają atrakcyjność gry - przynajmniej na jakiś czas.
Ilu graczy gra w CS:GO w 2022?
Nie da się ukryć, że największy “prime time” CS:GO przypadł właśnie w środku pandemii. Wtedy to liczba unikalnych graczy była największa, a to zaowocowało rekordem “peak’u” użytkowników w jednym momencie. Mowa o kwietniu roku 2020, kiedy to Counter-Strike: Global Offensive zanotował 1,305,714 jednocześnie zalogowanych graczy. Czy w 2022 roku jest dużo gorzej?
Faktycznie, pierwszy miesiąc nowego roku nie dobił do tej wartości. Nie przekroczył nawet jednego miliona. Ale czy jest się o co martwić? Wynik 991,625 graczy w tym samym czasie to nadal świetny rezultat, którym tylko nieliczni mogą się pochwalić.
Jak to z kolei wyglądało w ubiegłych latach? Rekord w 2021 należał do miesiąca marca, w którym szczyt użytkowników wyniósł 1,198,581. W kolejnych latach były to:
- - kwiecień 2020 - 1,305,714
- - grudzień 2019 - 767,060
- - grudzień 2018 - 746,548
- - styczeń 2017 - 814,616
- - kwiecień 2016 - 850,485
- - grudzień 2015 - 823,694
- - grudzień 2014 - 367,634
Jak widzimy na powyższych przykładach, tendencja z roku na rok jest rosnąca. Nie bez powodu CS:GO odnotowuje średnio 22 milionów graczy, którzy choć raz uruchomili grę w danym miesiącu.
Często można spotkać się z opinią, że popularny FPS od Valve nie jest już grywany. Statystyki jednak pokazują, że CS:GO ma się bardzo dobrze i nie zamierza ustępować miejsca nowym produkcjom. Swoją drugą młodość na pewno przeszedłby, gdyby deweloperzy gry zdecydowali się zaktualizować tę wersję na nowy silnik. Czas pokaże czy do tego kiedyś dojdzie, lecz patrząc na ruchy właścicieli - jeszcze nie raz zaskoczą nas czymś wielkim.