Jak zmieniły się lokacje na mapach CS:GO?

 

W tym roku świętowaliśmy 10 lat CS:GO. Od pierwszego dnia wersji beta aż po dzień dzisiejszy zmieniło się naprawdę wiele. Można by rzec, że gra z 2012 roku to nie ta, w którą mamy przyjemność grać obecnie. Aktualizacjom poddane zostały animacje, dźwięki broni czy kroków, tekstury i modele oraz najważniejsze - mapy. To właśnie na ich ewolucji skupimy się w tym artykule.

Niektóre mapy zostały całkowicie wycofane z Counter-Strike’a. Inne przeszły ogromne odświeżenia, a niektóre doczekały się zaledwie małych usprawnień, które musiały zostać dodane wraz z biegiem czasu, ponieważ CS:GO zaczął wchodzić na zupełnie inny poziom.

Patrząc na wszystko z perspektywy gracza, który śledzi poczynania Valve od blisko 10 lat - są to adaptacje na duży plus. Deweloperzy dostosowują grę pod aktualne umiejętności indywidualne i drużynowe, zwłaszcza topowych zawodników. Dzięki temu powstają pionierskie rozwiązania i zagrania, a rozgrywka nabiera zupełnie nowego tempa.

Jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat? Przyjrzyjmy się bliżej popularnym lokacjom w CS:GO, które ożyły pod wpływem transformacji mniej lub bardziej ważnych miejscówek.

 

Inferno

Inferno to jedna z tych map, na których bardzo ciężko gra się w sposób indywidualny. Najważniejsze na niej jest zgranie drużyny, które pozwoli przeprowadzić sprawny atak lub obronę na wejście przeciwników.

Mapa przeszła całkowity “remake”. Zmieniło się dosłownie wszystko, ponieważ nie tylko nałożono odrestaurowane tekstury adekwatne do aktualnego wyglądu gry, a usunięto lub dodano miejsca, które były lub są ważnym elementem rozgrywki na tej arenie.

Na powyższym przykładzie widać zmianę na BS’ie B i “bananie”. Mapa została pozbawiona miejsc, w których gracze po stronie antyterrorystów zajmowali lepsze pozycje, utrudniające przejęcie terytorium do podłożenia C4.

 

Mirage

Mirage należy do map, które nie przeszły większych zmian od początku gry. Jeśli włączycie sobie powtórkę jakiegokolwiek meczu na tej mapie z 2014 roku zauważycie, że praktycznie nadal wygląda tak samo jak 8 lat temu.

Nie oznacza to jednak, że nie zajmowano się nią pod kątem usprawnień. Te jednak tyczyły się głównie optymalizacji oraz elementów, które spowodowały zmianę sposobu rozgrywania rundy.

Jedna ze zmian, która wniosła najwięcej, to ławka znajdująca się na midzie pod oknem. Wcześniej, aby się do niego dostać należało poprosić o pomoc kolegę, który musiał nas podsadzić lub wskoczyć bezpośrednio z “short’a”. To jednak było ryzykowne, ponieważ byliśmy otwarci na wielu pozycjach. Dodanie małej ławeczki spowodowało, że samodzielne wskoczenie do okna nigdy nie było prostsze. Umożliwiło to zwiększenie ilości kombinacji w trakcie atakowania jednego z BS’ów idąc przed środek mapy.

 

Cobblestone

Cobblestone to kultowa mapa, która doczekała się wielu modyfikacji, aby finalnie zostać usuniętą z aktywnej puli map turniejowych. Tak duże zmiany okazały się w szerszej perspektywie niegrywalne, ponieważ mapa stała się trudna do przygotowania. Mamy w pamięci jednak mecze rozgrywane na niej w trakcie Majorów CS:GO, które dzięki dropom drogich skrzynek przyciągały przed ekrany miliony widzów.

“Drop” nie jest tutaj przypadkowo, ponieważ to właśnie on zmienił się na “Cobble’u” najbardziej. Gra w tym miejscu była wyjątkowo trudna dla jednego zawodnika, a dodatkowo samemu nie mógł wejść na górę. Zmieniło się to po jednej z aktualizacji, która wprowadziła “podsadzkę” złożoną z drewnianych beczek. Od tego momentu krycie tej pozycji stało się znacznie prostsze, a oprócz tego możliwa była szybsza rotacja na środek mapy lub obiegnięcie na “longa” po podłożeniu ładunku wybuchowego.

 

Vertigo

Vertigo to również bardzo ciekawy przypadek. Mapa początkowo nie była przystosowana do gier na najwyższym poziomie. Należała do puli map uproszczonych, na których można było rozgrywać nierankingowe spotkania. Po kilku latach została usunięta z puli i zaczęły się prace nad wdrożeniem jej do puli turniejowej.

Gdy wróciła, najpierw pojawiła się w trybie Skrzydłowy, a dopiero kilka miesięcy później została oddana do użytku graczy w dobrze znanych “matchmakingach”. Od tego czasu Vertigo przechodzi wiele zmian, aby jak najlepiej dopasować się do map z reszty grupy. Jedną z bardziej kluczowych modyfikacji jest zmiana obrony środka, ponieważ usunięto okno, przez które mogliśmy kontrolować “mid’a” z “bombsite’u” B. Ściana odcięła całą wizję, a defensywa strony antyterrorystów przeniosła się w zupełnie inne miejsce.