Komendy CS:GO na radar w grze

 

Counter-Strike pozwala nam dostosować pod siebie niemal każdy możliwy parametr. Wszystko dlatego, że domyślne ustawienia są bardzo ogólne, przez co dla pewnej grupy graczy mogą okazać się nieodpowiednie.

Co mam na myśli mówiąc nieodpowiednie? Wystarczy spojrzeć na celowniki profesjonalnych zawodników. Ciężko jest znaleźć dwa identyczne, każdy zawodowiec doskonale wie, w jakiej konfiguracji czuje się najlepiej i że diametralna zmiana może wpłynąć na jego regres. Czy jest to efekt placebo czy nie - nie będziemy się nad tym teraz rozwodzić. Ważniejszą sprawą jest to, że dzięki kontroli wszystkich ustawień możemy ułożyć CS:GO pod swoje dyktando, aby osiągać coraz to lepsze wyniki.

Jedną z takich opcji jest oczywiście nasz radar. To on w głównej mierze sprawia, że mamy wiedzę o pojedynkach po drugiej stronie mapy. Grając samemu jest to niezwykle istotne, bowiem niestety możemy trafić na graczy, którzy przez całą rozgrywkę nie powiedzą do nas ani słowa. Właśnie dlatego warto przygotować sobie wcześniej radar w taki sposób, aby wyciągnąć z niego możliwie najwięcej informacji. Jak to zrobić? Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze komendy na radar w CS:GO.

 

Podstawowe parametry

Zanim przejdziemy do możliwości skonfigurowania poleceń, warto zapoznać się z domyślnymi, jakie oferuje nam gra zaraz po zainstalowaniu. Wyglądają następująco: 

  • cl_hud_radar_scale 1
  • cl_radar_always_centered 1
  • cl_radar_icon_scale_min 0.6
  • cl_radar_rotate 1
  • cl_radar_scale 0.7


Poniżej omówię co oznacza każdy z parametrów oraz jakie mamy możliwości ich personalizacji.

 

cl_drawhud_force_radar

Podstawowa komenda na włączenie lub wyłączenie widoczności radaru. Zalecana głównie przy zabawach z montażem demek, bowiem w samej grze lepiej mieć go na wierzchu. Wartość “-1” powoduje jego wyłączenie, z kolei “0” lub “1” ponownie go włączy.

 

cl_hud_radar_scale

Parametr ten zwiększa nam cały okrąg, na którym pojawia się grafika konkretnej mapy. Ciekawa opcja, kiedy uznamy, że bazowa wartość wydaje nam się zbyt mała. Domyślnie jest ustawiona na “1”, choć mamy możliwość personalizacji w zakresie od “0.8” do “1.3”.

 

cl_radar_scale

Tutaj z kolei zajmiemy się powiększeniem nie okręgu minimapy, a samej planszy, na której rozgrywamy spotkanie. Możemy ją bardzo przybliżyć, dzięki czemu widzimy szczegółowo obszar wokół nas, bądź maksymalnie oddalić, aby mieć większą kontrolę nad zupełnie dalszym terenem. Modyfikujemy ten parametr wartościami od “0.25” do “1”.


cl_radar_always_centered

Jak sama nazwa komendy wskazuje, mamy tutaj możliwość wycentrowania naszej mapy. Dzieje się to zgodnie z naszym położeniem, a więc albo nasza kropka będzie w centrum i reszta mapy będzie dostosowywana do nas, albo wycentrowana będzie minimapa, a nasz znacznik będzie poruszał się w dowolnym kierunku. Włączamy lub wyłączamy tę opcję wartościami “1” i “0”.

 

cl_radar_rotate

“Rotate”, czyli rotacja, obracanie się naszej mapy. Jeśli zostawimy ten parametr domyślnie, minimapa będzie się obracała zgodnie z kierunkiem, w którym biegniemy. Jego wyłączenie natomiast pozwoli na zachowanie statycznego obrazu, przez co niezależnie od strony w jaką się obrócimy, nasz radar zachowa swój pierwotny kształt. “0” i “1” to cyfry, które pomogą nam w ustaleniu naszej rotacji.

 

cl_radar_icon_scale_min

Na sam koniec komenda, która zdecydowanie bardziej podkreśli naszą pozycję na mapie lub naszych sojuszników. Kolorowa kropka, czyli znacznik na radarze można powiększyć i ten parametr został do tego stworzony. Bazowo wpisana jest wartość “0.6”, jednak zakres działania tej funkcji zaczyna się od “0.4”, a kończy na “1.3”.