Nowe funkcje w Counter-Strike 2, które wpływają na grę
Gra Counter-Strike 2 została przedstawiona przez twórców jako ulepszona, ale wciąż kontynuacja odsłony Global Offensive. Pewne schematy nie zmieniły się wcale, a strzelanka nadal oparta jest na tych samych funkcjonalnościach. Za sprawą silnika Source 2 doszło jednak do kilku mniejszych lub większych rewolucji, które już na dobre odmienią oblicze rozgrywki rankingowej i turniejowej.
Nietrudno zauważyć, że w CS 2 doszło do wielu zmian, o które upominała się znaczna część społeczności od wielu lat. Valve zaskoczyło także graczy wprowadzając udogodnienia, które nigdy z CS:GO nie były łączone, ale w rezultacie dodały powiew świeżości do najpopularniejszego FPS-a na świecie.
Co tak naprawdę zmieniło się pod kątem gameplayu? Czy rozgrywka z nowymi funkcjami w Counter-Strike 2 okaże się zmorą dla profesjonalnych organizacji? A może wręcz przeciwnie, zbuduje wiele nowych zespołów i młodych talentów? Przekonajcie się sami, jakie nowości czekają na Was na serwerach CS 2.
Dźwięki
W kontekście dźwięków zmieniło się sporo, głównie za sprawą pozycjonowania. Efekty specjalne, nasi wrogowie i sojusznicy powinni być lepiej słyszalni, a przynajmniej powinniśmy wyodrębnić miejsce, z którego konkretny dźwięk się wydobywa. Zmian doczekały się także niektóre bronie, m.in. Glock-18 i AK-47, a to zwiastować może falę kolejnych ulepszeń, aby dźwięki były jak najbardziej zbliżone do prawdziwych.
Sub-tick w CS 2
Tickrate znany z CS:GO zastąpiony został tzw. sub-tick’iem. W praktyce oznacza to tyle, że niezależnie od tego czy posiadamy opóźnienie, nasze ruchy i strzały będą bardzo dokładnie rejestrowane. Na obecną chwilę działa to dosyć dobrze, jednak zauważalne są minimalne opóźnienia w reakcji, ponieważ system musi przetworzyć co do jednego ticku wydarzenia na serwerze, a to dla gracza, który przesiada się z CS:GO może wyglądać na nieco “zlagowane”.
Lepsze granaty flashbang
W potyczce na najwyższym poziomie dużą różnicę będą robić także granaty - flash’e. O ile zasada działania jest taka sama jak w CS:GO, rzuca się je w ten sam sposób, o tyle mają znacznie większy impact, kiedy granat błyskowy zostanie rzucony prawidłowo. Poza kompletnym brakiem wizji dochodzi także do maksymalnego wygłuszenia, a to uniemożliwia jakąkolwiek identyfikację kierunku, z którego mogą padać strzały od oponenta.
Dynamiczne smoke’i
Smoke’i to jedna z lepszych zmian, które zostały wprowadzone przez Valve do CS 2. Uniemożliwiają jeszcze bardziej widoczność w ciasnych pomieszczeniach, a to za sprawą dynamicznego rozprzestrzeniania się dymu, który dostosowuje się do miejsca, w którym wybucha. W ten sposób wyeliminowane zostaną liczne “one-way smoke”, które wiele razy powodowały różnicę w trakcie rundy.
Kolory granatów dymnych
Same granaty dymne mają teraz także inny kolor. Po co? A no po to, żeby móc odróżnić, czy smoke rzucony został przez naszego kolegę w celu pomocy, czy przez wroga, który zamierz przygotować na nas pułapkę. Granaty strony CT są delikatnie jaśniejsze, natomiast strona TT rzuca dymne w kolorze lekko brązowym, co pozwala na szybką reakcję i podjęcie działania, kiedy w jednym czasie wybucha wiele różnych granatów.
Jumpthrow
Jumpthrow, czyli skok połączony z rzuceniem granatu był kluczowym bindem, kiedy walczyliśmy o najwyższe cele i uczyliśmy się wszystkich najważniejszych granatów pod tickrate 128. W Counter-Strike 2 tickrate, a w zasadzie sub-tick, jest jednakowy niezależnie od serwerów, a sam alias na jumpthrow nie jest już potrzebny - można wykonać go bez dodatkowych klawiszy. Uspokajam od razu fanów tego skryptu - można zastosować go w CS 2 i działa na takiej samej zasadzie jak w CS:GO, jeśli jesteście do niego przyzwyczajeni.
Kupowanie broni
Ewolucji doczekało się także menu kupowania broni, które z kołowego zastąpione zostało na planszę z widokiem na wszystkie bronie. Co ważne, kiedy popełnimy błąd i kupimy zły karabin - podczas przerwy przed rundą możemy go sprzedać. Nową funkcją jest także rozdzielenie wszystkiego na poszczególne strony, z zachowaniem możliwości wybrania dwóch karabinów M4 do wyposażenia - dzięki temu w trakcie meczu, zależnie od sytuacji, możemy dowolnie wybierać, którą “emką” zagramy konkretną rundę.