Retake w CS:GO - czym jest i czy warto go trenować?
Jednym ze sposobów ulepszania zarówno zdolności indywidualnych, jak i drużynowych w Counter-Strike’u jest bardzo popularny od jakiegoś czasu tryb retake. Powinna to być kwestia oczywista, lecz nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę o istnieniu czegoś takiego w grze. Swego czasu do jego trenowania wymagany był osobny serwer, który musiał zostać odpowiednio skonfigurowany. Wraz z biegiem czasu, potencjał serwerów retake dostrzegła firma Valve, która zdecydowała się wprowadzić swoje własne, oficjalne serwery.
Retake w CS:GO - co to takiego?
No dobrze, jednak czym tak naprawdę jest retake? Retake w CS:GO to nic innego jak klasyczne odbijanie bombsite’ów. Ot cała filozofia. Jest to pewien wycinek z klasycznej gry, uwzględniający wyłącznie czas po zaplantowaniu bomby. Można rzec, iż jest to właściwie najważniejsza część rundy, od której zależy jej końcowy wynik. Wszystko to, co dzieje się do momentu podłożenia ładunku C4 jest równie istotne, lecz kiedy dojdzie już do sytuacji, w której musimy odbić bombsite lub go utrzymać, kiedy znajdujemy się po stronie atakującej, musimy mieć zaplanowanych kilka niezwykle ważnych scenariuszy. Mowa oczywiście o indywidualnym podejściu do przeciwników, jak i drużynowych zagrywkach, które będą się opierać na ustalonych wcześniej granatach i kluczowych pozycjach.
Tak jak wspominałem wcześniej, kiedyś wymagany był specjalny serwer, na który wgrywało się najważniejsze ustawienia, a czasami nawet automatyczne granaty, które leciały na wszystkie typowe pozyje dla danej mapy. Przy okazji jednej z aktualizacji, która miała miejsce w 2020 roku, deweloperzy postanowili zaimplementować tryb retake bezpośrednio do CS:GO, aby gracze mogli uczyć się podstaw gry w nieco innej formie. Niestety, jak wszystkie serwery od Valve - mają 64 tickrate. To z kolei wiąże się z tym, że niektóre przećwiczone tam granaty mogą nie działać na platformach jak FaceIt czy ESEA. Niemniej nadal tryb ten warty jest uwagi, jednak należy mieć na względzie, że rozgrywane rundy toczą się w sytuacji 3v4. Trochę dziwne, lecz tak postanowili programiści, którzy uznali, że odbijanie BS-a często nie odbywa się w pełnych składach 5v5.
Czy warto korzystać z serwerów retake w CS:GO?
Skoro mamy już omówioną kwestię działania takich serwerów, warto zastanowić się nad sensem ich istnienia. Część graczy powie, że to nie najlepsza forma treningu, a część uzna go za must-have, bez którego nie wyobrażają sobie codziennej rutyny. Czy obie strony mają rację?
Retake to bardzo szybka akcja. Mamy 40 sekund po zaplantowanej C4, aby podjąć najlepsze w danej sytuacji ruchy. To jak nasz czas zostanie wykorzystany odbije się na rezultacie rundy. Rzucimy zły granat - przegrywamy, źle się ustawimy - przegrywamy. Dlatego tak ważna jest praktyka, aby obeznać się z wszelkimi możliwościami. Retake musi opierać się na dokładnej komunikacji. Informacje od naszych sojuszników pozwolą na swobodne ustawienie się pod rywala w miejscu, z którego na pewno nie przyjdzie. Pamiętajmy, że odbijanie bombsite’u nie zawsze wyglądać będzie w ten sam sposób. Musimy być przygotowani na wszystko, nawet na sytuację, w której zostajemy sami na dwójkę czy trójkę oponentów.
Czego uczą serwery retake? Z pewnością samodzielności w trudnych sytuacjach i szybkiego podejmowania decyzji. Nie ma czasu na analizę, kiedy zegar tyka, a wrogowie nacierają z różnych stron. W clutch’ach występuje wiele stykowych i nerwowych momentów, na które ciężko reagować pod wpływem stresu czy emocji. Kiedy przećwiczymy najczęściej zdarzające się akcje na serwerach retake, poznamy typowe pozycje przeciwników, aby odpowiednio ustawić swój celownik.
Jak zagrać na serwerach retake?
Pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście oficjalne serwery od Valve. W tym celu przechodzimy do wyszukiwania gier, a następnie w zakładce “Gry wojenne” zaznaczamy opcję “Odbijanie”.
Odbijanie odbywa się przez atak jednego z dostępnych bombsite’ów. Po rundzie następuje zmiana wyposażenia i niekiedy BS-a.
Druga możliwość to skorzystanie z serwerów społeczności, które oferują nieco więcej niż te w samym CS:GO. Najważniejsze różnice to przede wszystkim tickrate (128), a także ilość zawodników, bowiem najczęściej natkniemy się na odbijanie 5v5. Serwery znajdziemy w wyszukiwarce serwerów społeczności, kiedy w zakładce “Internet” w polu “Opis” wpiszemy hasło “retake”.
Ostatnia opcja opierała się będzie na mapach z warsztatu Steam, które znajdziemy tutaj. Kiedy pobierzemy mapę, możemy włączyć ją lokalnie i razem ze swoimi znajomymi pobawić się w typowy dla danej lokacji retake.