Parametry startowe działające w CS:GO w 2022 roku

 

Counter-Strike: Global Offensive to gra, która oferuje multum możliwości konfiguracji ustawień. Każdy gracz bez wyjątku jest w stanie dopasować ją pod siebie w taki sposób, aby grało się w nią maksymalnie komfortowo.

Zaczynając od tak trywialnej kwestii jak celownik, kończąc na komendach implementujących najróżniejsze rozwiązania na dedykowanych serwerach. Jest to o tyle istotne, że każdy z użytkowników interpretuję CS:GO na inny sposób, przez co ma swój oryginalny styl gry. Rozdzielczość, czułość myszki, a nawet trzymanie broni w lewej ręce. Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy każdy parametr dostosować pod własne widzimisię.

A skoro już jesteśmy przy parametrach. Jedną z kwestii, która ma niebagatelny wpływ na poprawność działania i wydajność CS:GO są parametry startowe. Czym one są? To specjalne polecenia, które są odczytywane przez grę w trakcie uruchamiania. Dzięki nim możemy ustawić przykładowo limit klatek na sekundę, zmienić tickrate lokalnego serwera, wyłączyć niepotrzebne opcje lub włączyć te, które zwiększą naszą ilość FPS.

Gdzie można je znaleźć? Parametry startowe należy wprowadzić bezpośrednio na platformie Steam w oknie z ustawieniami konkretnej gry, w naszym przypadku CS:GO. Wchodzimy zatem do biblioteki gier, wyszukujemy Counter-Strike: Global Offensive i klikając prawym przyciskiem myszy wybieramy “Właściwości”.


Gdy przejdziemy do nowego okna, pozostajemy w zakładce
“Ogólne”. Na samym dole widnieje etykieta “Opcje uruchamiania” i to właśnie na niej nam zależy.

Jak sama nazwa wskazuje, opcje zaczynają działać w trakcie uruchamiania Counter-Strike’a, a więc jesteśmy w stanie wywołać szereg poleceń, które mają zostać włączone w momencie działania sesji.

No dobrze, jednak co możemy tam umieścić i jakie parametry mogą zmienić sposób działania naszej rozgrywki? Na przestrzeni ostatnich lat pojawiało się pełno komend, które gracze testowali na własnej skórze, aby poprawić swoje umiejętności. Jak się później okazywało, nie wszystkie nadawały się do użytku, a niektóre powodowały nawet negatywne efekty.

Co więc będzie najlepszym rozwiązaniem? Jakie opcje uruchamiania pozwolą zachować płynność gry, a w niektórych przypadkach zwiększą jej wydajność? Poniżej znajduje się tabela z najczęściej obecnie wykorzystywanymi parametrami, które nie powodują skutków ubocznych i działają w przypadku zdecydowanej większości graczy.

Warto jeszcze pamiętać, że wszystkie opcje wpisujemy jednym ciągiem (ze spacją), poprzedzając je plusem (+) bądź minusem (-) w zależności od parametru.

  • -freq 240 - dostosowanie wartości odświeżania, najczęściej wykorzystywane to 60, 75, 120, 144, 165, 240, 265, 285, 360.
  • -d3d9ex - włączenie technologii Direct3D 9Ex, która ma wpływ na wydajność gry (zwłaszcza przy “alt-tabowaniu”).
  • -novid - wyłącza intro gry podczas jej uruchamiania. Przyspiesza włączenie się CS:GO.
  • +mat_queue_mode 2 - w teorii podnosi wartość klatek na sekundę dzięki przetwarzaniu wielordzeniowym.
  • +fps max 0 - komenda ustawia limit klatek na sekundę. Kiedy wartość jest ustawiona na “0” limit jest wyłączony.
  • -tickrate 128 - zwiększenie naszego tickrate’u na lokalnym serwerze, np. podczas gry na boty lub trenowaniu granatów z tzw. “jumpthrowem”.
  • +cl_cmdrate 128 - ilość “aktualizacji” wysyłanych i odbieranych przez serwer. Wartość powinna być ustawiona na maksymalną, czyli 128.
  • +cl_forcepreload 1 - gra wymusza załadowanie się wszystkich plików przed wejściem na serwer, dzięki czemu zmniejsza obciążenie komputera.
  • +exec nazwapliku.cfg - polecenie pozwala wczytać nasz plik z ustawieniami za każdym razem, kiedy włączamy grę.
  • -nojoy - wyłącza wsparcie dla wszelkiej maści kontrolerów (padów).